Днес, във Филиал Пловдив на Техническия университет – София тържествено бяха открити “Дни на науката на ТУ – София 2025“ и 14-тата Международна научна конференция „Техника, технологии и системи – ТехСис 2025“ .
Проф. д-р Георги Венков, ректор на Технически университет- София откри “Дни на науката на ТУ – София“, като подчерта уникалността на формата, който се провежда за 19-ти пореден път.
„ На добър час на всички следващи събития и конференции, успех на всички участници. Нека науката е над всичко!“ – пожела проф. Венков.
Заместник-ректорът по научна и приложна дейност доц. д-р инж. Елица Гиева припомни, че за 19-те години на своето съществуване „Дни на науката на ТУ-София“ все повече се налага като водещ за страната научен формат, насърчаващ международното участие на водещи изследователи с и предоставянето на възможност за трансфер на знания от науката и академичните среди към бизнеса и обществото. „Научните форуми, част от „Дни на науката“ нарастват, започнахме с 23, тази година те са 35. Расте и броят на индексираните конференции в „Scopus“ и „Web of Science“ , увеличават се както международните участници, така и младите учени- докторанти и студенти . Важно е и че всички конференции и форуми са интердисциплинарни, включват всички звена и факултети на Техническия университет. Така ние успяваме да покажем в пълнота нашите научни постижения и резултати и то не само в България, а и в целия свят.“ – подчерта доц. Гиева.
Доц. д-р инж. Никола Шакев, директор на Филиал Пловдив на ТУ – София благодари за възможността Филиалът в Пловдив отново да е домакин на откриването на значимия форум „Дни на науката“ и даде официален старт на 14-то издание на Международната научна конференция „ТЕХНИКА, ТЕХНОЛОГИИ и СИСТЕМИ – ТЕХСИС 2025“.
„Много се радвам, че успяваме да запазим широкоформатния характер на този научен форум. Във времената , когато конференциите стават все по тясноспециализирани е изключително важно да дадем възможност както на младите учени, така и на утвърдените изследователи да покажат резултатите от своите разработки, да почерпят ценен опит и да създадат контакти с колеги от страната и чужбина“ – заяви още доц. Шакев.
Приветствие към участниците в Международната научна конференция поднесе и Областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева. Тя поздрави ректорското ръководство на ТУ-София и всички участници в Международната научна конференция, като припомни важността на подобни научни форуми, „Живеем във времена, в които техниките , технологии и системния подход имат важно значение за прогреса и водят до промени в науката, образованието и цялото общество. Днес повече от всякога ние имаме нужда от такива научни форуми , на които да се споделят идеи, да се търсят нови решения, за да се справим с предизвикателствата на променящия се високотехнологичен свят“ – каза още проф. Янчева.
След откриването, Международната научна конференция продължи с пленарния доклад на проф. Мирослав Зетек от „Университет Западна Бохемия“ в Пилзен, Чехия на тема „Metal AM in Tool Optimization“ (Адитивно производство на метали при оптимизиране на инструменти).
Повече от 150 са участниците в 14-тото поредно издание на Международната научна коференция „“Техника, технологии и системи – ТехСис 2025“. Ще бъдат представени над 80 научни доклада и разработки, разпределени в шест отделни секции :
- Автоматика, системи за управление и роботика;
- Електротехника и електроника;
- Компютърна техника, информатика и комуникации;
- Машинно инженерство;
- Автомобилно и авиационно инженерство;
- Материалознание
Приетите доклади от конференцията ще бъдат публикувани Open Access в престижното издание „Engineering Proceedings“ на MDPI.